21. 1. 2022 (zdroj: text: marek Beer, foto: Jana Zlámalová)

Velká pětisetová bitva přinesla dva body pro domácí SKV!

SKV Ústí nad Labem - VK Dukla Liberec 3:2 (25:23, 16:25, 25:22, 16:25, 20:18)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Jan Krtička

Počet diváků: 550

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Miloš Vemič, Martin Tibitanzl, Ivo Kobolka, Radek Suda, Radek Baláž, Jiří Srb, libera Kořínek Jiří, Matouš Zeman. Střídali: Lank Matouš, Rik van Solkema, Marek Beer, Jan Kasan

Hosté: Marcel Lux, Libor Leikep, Filip Křesťan, Nivaldo, Jakub Veselý, Luboš Bartůněk, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídali: Lukas Demar, Lubomír Staněk, David Janků, Jan Pražák

Ohlasy po utkání:

Marek Beer (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): "Věřili jsme si, že doma s Duklou něco uhrajeme a to se podařilo. Dva sety nám chyběl bojovný projev a hned to bylo znát. Vše jsme si ale vynahradili v nervy drásajícím tiebreaku. Zápas jsme si moc užili."

Lubomír Vašína (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): "Myslím, že můžu mluvit za celé družstvo, že máme z výhry obrovskou radost. Cenné vítězství po obrovském boji s výborně hrající Duklou, která se zlepšuje zápas od zápasu. Derby, které se muselo líbit, s mnoha herními zápletkami. V zápase jsme měli v důležitých okamžicích větší tah na branku a nasazení."

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): "Gratulace týmu domácích. Dneska to byl boj, zaslouženě vyhráli. My jsme uhráli bod, ale jeli jsme sem pro tři, takže zklamání. Ale musíme prostě bojovat zápas od zápasu a věřím, že se to v poháru a playoff zlomí."

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): "V setech, co jsme prohráli, tak jsme zkrátka nezvládli koncovky a to hlavně útokem. Sety, co jsme vyhráli, tak jsme uhráli hlavně blokem. Měli jsme nějakých třiadvacet bloků, jestli mám dobré informace od statistika. Ale pořád nás trápil útok a co se týče tiebreaku, tam jsme to nedohráli. Rozhodl servis a pak dva naše nedohrané mečboly. Samozřejmě že o to víc prohra mrzí. Ale myslím že zápas se musel líbit."

Popis utkání:

První domácí zápas v roce 2022 rozehrávají lépe domácí volejbalisté, kteří se postupně dostávají do vedení 7:3, kdy si bere hostující trenér Petr Brom timeout. To ovšem Sudu nezastavuje v sérii na podání a domácí navyšují postupně vedení až na rozdíl šesti bodů. Dukla postupně stahuje na rozdíl tří bodů. Domácím se ale opět podaří odskočit a po přímém bodu z podání Miloše Vemiče si za stavu 14:8 berou hosté druhý oddechový čas. Dukla se výrazně zlepšuje, oba týmy hrají trpělivý volejbal a čeká se vyloženě na chybu toho druhého. Liberečtí se do koncovky přibližují na rozdíl jediného bodu. V samotném závěru setu mají domácí k dispozici dva setboly. Druhý nakonec využívají a vítězí v prvním setu.

Druhý set se role rychle obracejí. Domácí Ústí je z ničeho nic bezzubé a Dukla se ujímá vedení 7:2. V tu chvíli je již na hřišti van Solkema, který střídá Kobolku a na hřiště také přichází nahrávač Kasan. Dukla si stále udržuje důležitý odstup a i přes zlepšený výkon se domácí nemohou přiblížit na méně jak tři body. Nakonec hosté odskakují a vedou již 11:20. Set si již kontrolují a postupně se dohrává. Oba týmy jsou v očekávaní, jaký scénář nabídne set číslo tři.

Vyrovnaný začátek napovídá, že půjde o jiný průběh než v setu předchozím. Domácí odskakují po chybách hostujícího celku až na 7:3, ale Dukla postupně srovnává až na 10:10. Bojuje se o každý bod, trpělivou hru končí ve správný moment volené tvrdé útoky nebo technické zalívky útočníků na obou stranách. Důležitým esem Sudy odskakuje domácí Ústí na 19:16 a míří se do koncovky. Dukla stahuje, ale do koncovky vstupuje v horší pozici se ztrátou dvou bodů a domácí SKV následně trpělivě čeká na soupeřovu chybu. Ta přichází a domácí si ze severočeského derby vezmou minimálně bod.

Čtvrtý set vypadá z pohledu fanouška dost podobně jako set druhý. Dukla tlačí soupeře, který se nemůže prosadit a naráží na dobře organizovanou obranu soupeře. Rozdíl sice není tak markantní jako v setu druhém, ale Dukla si udržuje vedení, které postupně navyšuje. Oba dva týmy už se chystají na tiebreak. Kdo si odveze bonusový bod?

Liché sety dnes evidentně svědčí lépe domácím voeljbalistům. Začínají dobrou sérií Miloše Vemiče na servisu, domácí postupně kvalitními útoky vedou už 7:4 a po bodovém bloku Jirky Srba otáčejí strany. Liberec stahuje na rozdíl dvou bodů po útoku a následně i bloku Křesťana. Domácí si berou timeout. Hosté přidávají na razanci a otáčejí po kvalitních útocích na 9:10 z pohledu domácích. Do hry se vrací Kobolka, Lux kazí servis, ale následně po dvou úspěšných útocích vede Dukla 12:10. Do hry se vrací van Solkema a hned dostává důvěru nahrávače a z těžké pozice snižuje. Veselý následně útočí úspěšně středem, načež Křesťan servíruje těsně do autu. Veselý po dalším úspěšném útoku získává první mečbol pro hostující Duklu. Důvěru dostává za SKV Rik van Solkema, který procedí balon skrz blok a dává domácím naději. Na servis se chystá Suda a tak trenér hostů Brom raději bere timeout. Radek Suda má možnost se nadechnout a odpočinout, což jistě je k dobru. Suda srovnává na 14:14 neuvěřitelnou raketou na servisu a přímým bodem. Druhý servis končí těsně v autu, asi stejně jako zmiňovaný Křestěnův servis výše. Bartůněk z nezvyklé pozice v pozici 4 může rozhodnout, ale kazí na útoku, 15:15. Křestan získává další mečbol pro hosty, ale ten odvrací domácí univerzál van Solkema.  Hra se opět srovnává a jestli jste dočetli až sem, tak doporučuji se na celou koncovku podívat na www.volej.tv. Ústí v euforii vítězí v tiebreaku 20:18.