20. 3. 2022 (zdroj: text: cvf / Martin Němec, foto: M. Obsadný)

VK Ostrava - SVK Ústí nad Labem 3:1 (25:17, 25:21, 21:25, 29:27)

stav série 1:1

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk, Možnár Martin

Počet diváků: 250

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Jambor, Jarosinski, Kotas, Dvořák, Fořt, Polynski, libero Sobczak. Střídali: Vašíček, Závodský R., Vancl, Bauman

Hosté: Vemič, Tibitanzl, van Solkema, Suda, Baláž, Srb, libero Kořínek. Střídali: Lank, Beer, Kobolka, Kasan

Ohlasy po utkání:

Damian Sobczak (kapitán VK Ostrava): "Dneska jsme odehráli dobrý zápas, škoda, že jsme v Ústí nedotáhli čtvrtý set a nepřivezli výhru 3:2. Dnes už by bylo předkolo ukončené. Do Ústí jedeme vyhrát a pak bojovat o medaile."

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): "Soupeře jsme zaskočili od začátku utkání. Skutečný volejbal se "strhnul" až ve třetím setu, kdy se začal hrát lepší volejbal. V tom okamžiku jsme však měli už výhodu dvousetového náskoku. Po celý zápas jsme chtěli více vyhrát. Chuť vyhrát byla dnes nejdůležitější."

Jiří Kořínek (kapitán SVK Ústí nad Labem): "Z naší strany smolné utkání, první set hrozný. Pak jsme se do toho docela dostali, ale Ostrava pořád bojovala a zaslouženě vyhrála. My jsme dnes byli takoví studenější."

Lubomír Vašina (trenér SVK Ústí nad Labem): "Celý zápas rozhodlo prvních pár míčů. Na domácích bylo vidět, že jsou nažhavení, šli naplno do každého balonu a my jsme to neustáli. A to dalo ráz celému utkání. Ostravští hráči hráli bojovně, vycházela jim celá kupa věcí. My jsme na to nedokázali odpovědět, celá naše hra měla být odvážnější."

Popis utkání:

Do zápasu vstupují skvěle domácí. Při podání Jarosinského rychle vedou 7:1. Po nevynucené chybě van Solkemy vede Ostrava 9:2. Domácí hrají soustředěně, žádný míč není pro ně ztracený (12:5). Vemič zavelí čistým esem k snížení náskoku (13:9), jenže výborně podává také Jarosinski (16:11). Po chybě Baláže při útoku středem vede Ostrava pohodlně 18:12, vzápětí Ústí zlepší obranu na síti (18:15). Po nevynucené chybě Polynského mají domácí k dobru jen dva body (19:17), ale to je neznervózní. Posledních šest bodů patří při podání Fořta Ostravě a nevynucená chyba Kobolky uzavírá první set zaslouženě v její prospěch (25:17).

Ostrava pokračuje ve výborném výkonu i v druhém setu. Po čistém esu Jambora a nevynucené chybě Kobolky vede 4:1. Domácím šlapou oba smečaři, jak Jarosinski, tak Fořt (12:5). Přidá se k nim postupně i univerzál Dvořák a po jeho bodovém příspěvku ztrácí Ústí sedm bodů (17:10). Hosté se nevzdávají a Suda snižuje esem na 17:14. Když Dvořák vytlouká hostující bloky, vypadá to, že Ostrava jde do koncovky druhého setu s poklidným náskokem (20:16). Jenže za chvíli je to po bodu Tibitanzla 20:19. Domácí celek však zvrat nepřipustí. Trojice Jarosinski, Dvořák a Polynski zajistí Ostravě vítězství v druhém setu 25:21.

Po nevynucené chybě Sudy to v úvodu třetí sady nevypadá na to, že by se hosté mohli zmátořit (5:2). Za stavu 6:4 vystřihne Baláž dvě čistá esa a to hosty nakopne. Karta se obrací. Ústí skvěle brání na síti (7:10), domácí jsou rozhozeni a vyrábí chyby (8:12). Kotas snižuje bodovým blokem na 10:12, jenže po dohrávce van Solkemy je to o pět bodů (11:16). Servisem tlačí Fořt s Polynskim (17:19), Ústí si ale koncovku pohlídá. Za stavu 17:12 sice domácí uhrají čtyři body v řadě, ale poslední dva míče patří Ústí (21:25).

V úvodu čtvrtého setu vede nejprve Ústí po příspěvku Tibitanzla 1:3, aby Dvořák následně poslal Ostravu do vedení 7:4. Hostující blokaři Beer s Tibitanzlem zařídí další obrátku (8:9). Do stavu 16:16 je to naprosto vyrovnaný boj. Při plachtícím podání Beera odskakují hosté do nadějného náskoku 16:19. Domácí trenér Vlkolinský pošle na podání Vancla a Ostrava srovnává na 20:20. Za stavu 23:23 je to kdo s koho. Domácí si postupně vytvoří tři mečboly a ten poslední po bloku Kotase promění ve vítězství 27:25.