Ze Zlína bez bodu

22. 10. 2023 (zdroj: text: CVF / Ivan Dostál, foto: CVF / Fatra Zlín)

První extraligové body si připsala domácí Fatra..

VSC FATRA ZLÍN - SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V prvním utkání letošního ročníku volejbalové extraligy mužů hostili zlínští hráči tým SKV Ústí nad Labem. Hosté oproti loňskému ročníku výrazně pozměnili hráčský kádr, včetně nového trenéra, a proto byli pro domácí docela neznámý tým. Také na domácí lavičce usedl nový kormidelník Zdeněk Sklenář. Dal se očekávat urputný souboj o první extraligové body dvou vyrovnaných soupeřů. Hráči Fatry, díky dvěma lépe zvládnutým koncovkám, nakonec berou důležité tři body.

VSC Fatra Zlín - SKV Ústí nad Labem 3:1 (25:21, 21:25, 25:23, 25:23)

Rozhodčí: Emil Velimov, Jan Krtička

Počet diváků: 420

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Pražák, Truong, Toman, Čechmánek, Římal, Boyanov, liberoViceník. Střídali: Šulc, Žák, Kozak

Hosté: Beer, Pliasetskyi, Fišer, Suhan, Hulpach, Olson, libero Kořínek. Střídali: Hendrich, Lank

Ohlasy po utkání:

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): "Pro nás ubojovaný zápas, zlomový okamžik byl ve čtvrtém setu, kdy nastoupili hráči ze střídačky, smazali bodové manko a pak jsme to úspěšně dohráli."

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): "První zápas v sezóně a pro mne první vítězství v roli trenéra Zlína před příjemně naplněnou halou s bouřlivou atmosférou. Myslím si, že zápas přinesl bojovný a pohledný volejbal."

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): "Zlín vyhrál zaslouženě 3:1, protože my jsme dělali školácké chyby."

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): "Skóre se od začátku přelívalo z jedné strany na druhou, bylo znát, že jde o začátek sezóny. Domácí byli aktivnější v obraně i v celém protiútoku a v tom byl rozdíl. Jsem zklamaný, protože dnes v tomto těžkém prostředí bylo alespoň na jeden bod."

Popis utkání:

Začátek prvního setu byl vyrovnaný. Oba týmy spolehlivě ztrátovaly a střídaly se ve vedení maximálně o dva body. Všechno podstatné se začalo dít až od stavu 16:16. Nejprve domácí odskočili do vedení 18:16, na což lavička Ústí reagovala prvním oddechovým časem. Hráči Fatry však byli stále při chuti a při podání Čechmánka získali čtyřbodový náskok 22:18 a donutili hosty k druhému time. Koncovku si Fatra již zkušeně pohlídala a získala první set 25:21.

Druhý set se až do stavu 17:17 podobal prvnímu. Oba týmy nevynikaly kvalitním podání, takže soupeři neměli problém s protiútokem. Koncovku setu tentokrát opanovali hráči Ústí, když od stavu 20:20 prokázali lepší nervy a dotáhli set k vítězství 21:25.

Třetí set začali hráči Fatry sebevědomě a rychle se ujali vedení 3:0, následně pak 6:2 a 8:3. Za tohoto stavu hostující trenér Žaba poprvé sáhl do sestavy, na pozici diagonálního hráče vystřídal Hendricha Hulpachem, a za nepříznivého stavu 9:3 si vzal první oddechový čas. Následně za stavu 11:3 znovu střídal, tentokrát na pozici smečaře vyměnil Olsona Lankem. Oživený tým začal ukrajovat z náskoku domácího Zlína a za stavu 14:8 sáhl do sestavy i domácí trenér Sklenář, Kozak na postu smečaře vystřídal Tomana. Ústečtí hráči však byli i nadále úspěšní a donutili lavičku Fatry k prvnímu oddechu za stavu 21:16. Ten zabral a domácí si po něm vypracovali šest setbolů, 24:18. Severočeši se však nevzdali a postupně odvrátili pět setbolů (24:23). Šestý pokus Fatry však byl už úspěšný, 25:23.

Čtvrtý set začalo velmi dobře Ústí a postupně zvyšovalo náskok až do stavu 5:10. To se nezamlouvalo trenérovi Sklenářovi a sáhl ke klasickému dvojstřídání. Dvojici Truong, Římal nahradili Šulc a Žák. Hráči Fatry následně snižovali náskok hostů a za stavu 13:13 se začínalo znovu. V domácím týmu došlo za stavu 16:18 ke střídání na postu smečaře, za Boyanova přišel Toman, a za stavu 18:19 domácí trenér ještě vrátil zpět do hry dvojici Truong a Římal. Dramatickou koncovku ukončil hostující smečař Fišer útokem do zámezí a domácí se mohli radovat ze zisku tří bodů.